Laboratóriumok akkor és most // Laboratories then and now

A hetvenes években a győri Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolán négy laboratórium volt, melyeket rendeltetésük szerint különböztettek meg.

L1 = Távközlési laboratórium, L2 = Gépészeti laboratórium, L3 = Műszeres laboratórium, L4 = Közlekedés – építési laboratórium. Jelenleg a Széchenyi István Egyetemen a két laboratórium – csoporton ( vizsgáló és kutató ) belül, összesen 47 labor működik.

👉 https://szolgaltatas.sze.hu/laboratoriumok

A Széchenyi István Egyetem nyitott laboratóriumai és bárki számára elérhető szellemi szolgáltatásai akár szimbólumai is lehetnének az intézmény és az ipar kiváló együttműködéseinek, ugyanis konkrét megrendelésekkel, kutatás-fejlesztési együttműködésekkel fordulhatnak hozzájuk a vállalkozások. Büszkék vagyunk arra, hogy számos sikeresen záruló hazai és külföldi megrendelést teljesítenek kollégáink.

//

In the 1970s, there were four laboratories at the Transportation and Telecommunication Faculty of Technical Sciences, which were distinguished according to their purpose.

L1 = Telecommunications laboratory, L2 = Mechanical engineering laboratory, L3 = Instrumentation laboratory, L4 = Transport – construction laboratory. Currently, a total of 47 laboratories are operating at the Széchenyi István University within the two laboratory groups (examination and research).

👉 https://szolgaltatas.sze.hu/laboratoriumok

The open laboratories of the Széchenyi István University and their intellectual services available to anyone could be symbols of the excellent cooperation between the institution and industry, as businesses can contact the laboratories with specific orders and research and development cooperations. We are proud of the fact that our colleagues fulfill many successfully completed domestic and foreign orders.

KTMF évkönyv 1968-1973.

KTMF yearbook 1968-1973.

Dr. Hargitai Hajnalka az anyagvizsgáló laboratórium vezetője munka közben napjainkban.

Fotó: Májer Csaba József

//

Dr. Hargitai Hajnalka is the head of the materials testing laboratory at work these days.

Photo: József Csaba Májer