A távközlés evolúciója, újabb lépcsőfok: 140 év után megszűnik a telefonkönyv

A Széchenyi István Egyetemen és jogelőd intézményeiben mindig magas színvonalú távközlési oktatás zajlott, és ma is a legmodernebb módszerekkel és eszközökkel tanítják a hallgatókat. A fejlődés folyamatos a telekommunikáció terén, melyet a Távközlési Laboratórium felkészült kollégái és a labor innovatív felszereltsége is jól bizonyít.

A digitalizációnak azonban „áldozatai” is vannak. Talán már a jelenlegi hallgatóinknak is érthetetlen, ami pár évtizede még általános volt a világon szinte mindenhol. Nem volt olyan háztartás, munkahely, szórakozóhely ahol ne lett volna „alapfelszereltség” a telefonkönyv. Attól függően, hol élt az ember, a telefonkönyv lehetett vastag, már-már vaskos de szolidan vékonyka is. Egy biztos, még a filmekben is rendre találkoztunk a telefonkönyv felcsapásával, és az ezernyi néven bóklászó ujjakkal. Úgy tűnik, ez a mozdulat már tényleg csak a régi képkockákon lesz látható, hiszen 140 év után idén megszűnik a nyomtatott telefonkönyv Magyarországon.

Fotó: stock / Depositphotos.com

A Magyar Telekom tavaly kinyomtatott példányai voltak az utolsók, amelyek közül egyet a Postamúzeum részére ajánlott fel a vállalat. A cég MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a telefonkönyv megszűnésének hátterében a csökkenő fogyasztói igények és a digitalizáció állnak. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) piackutatása alapján 2017-ben még közel hatvanezer telefonkönyvet nyomtattak, 2020-ban azonban már 17 ezernél is kevesebbet, és felére esett vissza a fogyasztók által átvett névjegyzékek száma. Ennél is meredekebben zuhant az elektronikus adathordozón (CD-n) terjesztett telefonkönyvek száma, 31 ezerről mindössze 2500-ra, ami 92 százalékos csökkenést jelentett.

Fotó: blogszolnok.hu

A távközlés evolúciójáról az Alumni Talk podcast új évadában beszélgettünk dr. Vári Péterrel alumnival. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság műszaki főigazgató-helyettesével készült adásból nemcsak az derül ki, hogy léteznek –e még nyilvános telefonfülkék, de Kuti József tanár úr hihetetlen képességére is fény derül, ami pont egy telefonkönyvvel kapcsolatos…