38 évvel ezelőtt adták át a győri korcsolyapályát // The skating rink of Győr was handed over 38 years ago

1984 decemberében adták át ünnepélyes keretek között a győri műjégpályát, melyről a jogelőd győri Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola lapja, a Jövő Üzemmérnöke című újság is beszámolt. E szerint széleskörű összefogással valósult meg a „koripálya”, ami 2010-ben teljesen megújult és sátras borítást is kapott.

Bár írásos bizonyítékunk nincs, de biztosak vagyunk benne, hogy az akkori főiskolások is előszeretettel találkoztak a koripályán, ahol jól esett a meleg tea és hot-dog a büfében. Várjuk a fotókat, sztorikat! ( alumni@sze.hu )

//

The skating rink of Győr was ceremonially handed over in December in 1984, which was reported by the paper of the legal predecessor Transportation and Telecommunication Faculty of Technical Sciences of Győr, the Production Engineer of the Future. According to that, the skating rink was achieved with an extensive collaboration, which was then renewed in 2010, with a tent cover.

Altough we do not have a written evidence, we can certainly be sure, that the university students of that time were eager to meet at the skating rink, where a cup of hot tea and a hot-dog would have felt quite nice. We are waiting for your photos and stories! (alumni@sze.hu )

A Jövő üzemmérnöke című főiskolai lap / Korcsolyapálya átadása_ 1984 DECEMBER

//

The college newspaper A Jövő utsengjeune / Handing over of the skating rink_ 1984 DECEMBER

A Győri Jégsport Központ napjainkban.

( fotó: Facebook )

//

The Győr Ice Sports Center nowadays.

(photo: Facebook)