Elhunyt dr. Farnady László, a győri egyetemi szolgáltató informatika megalapozója

Megrendülten tudatjuk, hogy életének 78. évében elhunyt dr. Farnady László ny. informatikai vezető, okl. képlékenyalakítási, melegtechnológiai mérnök, automatizálási szakmérnök. Búcsúztatása 2023. november 7-én, kedden 14 órakor lesz Győrben, a révfalui temetőben.

Dr. Farnady László 1992. november 24-től 2006. március 26-ig, közel másfél évtizedig volt Egyetemünk vezető munkatársa. Felkészültségét, szellemiségét megalapozta, gyarapította, hogy a győri Jedlik Ányos Gépipari Technikumban tanult, érettségizett. A Moszkvai Acél- és Ötvözetipari Egyetemen diplomázott. Frissdiplomásként a győri Magyar Vagon- és Gépgyárban kezdett dolgozni. A MAN programban az öntödei automatizálás tervezésében kapott motiváló feladatokat. Az Építésgazdasági és Szervezési Intézet győri, térségi központjában az első, bolgár számítógépekkel dolgozott. 1980-1991 között a Bánki Donát Műszaki Főiskola győri tagozatán automatizálási tárgyakat tanított.

1992-től informatikai vezetőként hatékonyan képviselte intézményünket a Hungarnet és a Huninet Egyesületekben. Ennek eredményeként történt meg az intézmény csatlakozása a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Programhoz (NIIF). Az első magyarországi internetes gerinchálózatot (HBONE) az NIIF hozta létre 1993-ban.

Az első intézményi honlap összeállítója és szerkesztője volt dr. Farnady László (https://web.archive.org/web/19981201195153/http://www.szif.hu/

·        Az Informatika tanszék óraadó tanáraként „Számítógép hálózatok” tárgyat oktatott, s ehhez jegyzetet is írt:

·        A felhasználóbarát informatika szakembereként sikeresen szorgalmazta az intézményben a más hazai egyetemi gyakorlat, példák szerint fejlesztett tanulmányi nyilvántartó programot. Alakító módon vett részt az 1996-ban indult kredites tantervek informatikai hátterének folyamatos fejlesztésében. Rendszeresen elemezte az előtanulmányi követelmények dokumentálásáról, az egymásra épülő tárgyakról keletkezett adatokat. Erre a munkára alapozva saját tanulmányi nyilvántartó programot fejlesztett, ami a Neptun rendszer bevezetéséig működött.

·        Kitartóan érvelő, mindig a háttérben maradó egyetemi szakemberként eredményesen, sikeresen alakította a győri egyetem informatikai fejlesztésének jövőképét, bekapcsolását az internet gyorsan változó világába. Közvetlen kollégáit mindig az intézmény ambíciózus frissdiplomásai közül választotta. Így szolgáltatóbarát gondolkodásmódja máig ható érték.

·       Családja, az egyetemi közösség mellett a győri egyetemi informatika folyamatosan bővülő szolgáltatásait használók is gyászolják.

Emlékét megőrizzük, nyugodjon békében!

Széchenyi István Egyetem