ELHUNYT DR. CENKVÁRI ÉVA ÁLLATI TAKARMÁNYOZÁSI ÉS DIETETIKAI SZAKEMBER

Megrendülten tudatjuk, hogy életének 62. évében elhunyt dr. habil Cenkvári Éva, az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar régebbi tudományos főmunkatársa, egykori Óvári Gazdász.

Dr. habil Cenkvári Éva felsőfokú tanulmányait 1981-ben kezdte meg Mosonmagyaróváron, ahol az Agrártudományi Egyetem Mosonmagyaróvári Mezőgazdaság-tudományi Karán 1986-ban agrármérnöki oklevelet szerzett.

Szakmai pályáját a Magyar Tudományos Akadémia tudományos ösztöndíjasaként kezdte, majd 1989- től a mosonmagyaróvári kar Állattenyésztési és Takarmányozási Intézetének Takarmányozástani Tanszékén helyezkedett el előbb tanszéki mérnökként, 1992-től tudományos munkatársként. Tudását fejlesztve, 1991-ben a Readingi Egyetemen, az Egyesült Királyságban elvégezte a mezőgazdasági management és marketing szakot, valamint ugyanebben az évben a mezőgazdasági tudományok kandidátusa tudományos fokozatot is megszerezte. Disszertációját a „Védett metionin felhasználása a nagy tejtermelésű tehenek takarmányozásában” címmel készítette. 1995 és 2000 között a Pannon Agrártudományi Egyetem Mosonmagyaróvári Mezőgazdaságtudományi Kar Takarmányozástani Tanszékén dolgozott tudományos főmunkatársként. 2000-től a Szent István Egyetem Állatorvos­tudományi Kar, Állattenyésztési, Takarmányozástani és Laborállat-tudományi Intézet Takarmányozástani Osztályán folytatta munkáját, szintén tudományos főmunkatársként. 2005-ben habilitált, tézisét a „Kérődző háziállatok fehérje- és energiaellátásának javítási lehetőségei” címmel írta. 2016-tól az ismét önállóan működő Állatorvostudományi Egyetem Állathigiéniai, Állomány­egészségtani Tanszékén dolgozott. 2001 és 2008 között az Európai Állattenyésztés Szövetsége (EAAP) takarmányozási szekciójának titkáraként tevékenykedett.

Oktatói munkásságát a háziállatok és állatkerti állatok takarmányozása és dietetikája, valamint a laborállat-tudomány témakörében fejtette ki. Kutatási tevekénységét a takarmányfehérjék és aminosav-készítmények hasznosítása kérődző háziállatok takarmányozásában, a védett fehérjék és aminosavak hatása a tejelő tehenek tejtermelésére, a zsírok- és olajok hatása a tejelő tehenek energiaforgalmára, a tejelő tehenek és kecskék energiaellátásának javítása védett zsírkészítményekkel, valamint a kérődző háziállatok takarmányainak fehérje-értékelése témákban végezte.

Emlékét az Óvári Gazdászok népes családja kegyelettel megőrzi, nyugodjék békében! – olvasható az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar nekrológjában.

Emlékét megőrizzük, nyugodjék békében!

Széchenyi István Egyetem