A Széchenyi-egyetem szolgálatában egy életen át – Isten éltesse Kuti József tanár urat!

Barátok, kollégák és az egyetem vezetése köszöntötte 85. születésnapja alkalmából a széchenyis legendát, Kuti József tanár urat. Ez alkalomból az egyik győri étterem különterme megtelt szeretettel, emlékekkel és természetesen jó hangulattal, hiszen a Széchenyi István Egyetem ikonikus alakjának nemcsak hatalmas szakmai tudása, de életigenlő pozitív személyisége is közismert. Kuti József tanár úr és az intézmény közös története 1963-ban kezdődött el, és még most is íródik a jelenkori egyetem falai között.

Fotók: Májer Csaba József

A tiszteletére összegyűltek közül elsőként az esemény szervezője, Winkler Csaba elnöki megbízott, a társadalmi kapcsolatok titkára köszöntötte az ünnepeltet. A Széchenyi István Egyetem vezetésének nevében dr. Kovács Zsolt kancellár méltatta Kuti tanár úr hat évtizede tartó áldozatos munkáját. Kiemelte a diákok iránti elkötelezettségét, a segítő szándékot, amely jellemezte oktatói pályáját. Ahogy fogalmazott: „Kuti tanár úrnak nem hallgatói, hanem tanítványai voltak.” Hozzátette, hogy értékteremtő munkája az intézmény minden oktatójának és kollégájának példaértékű és motiváló erő, mely a következő generációknak is utat mutat.

Elsőként Winkler Csaba elnöki megbízott, a társadalmi kapcsolatok titkára köszöntötte az ünnepeltet.

A köszöntők sorában dr. Gyömörei Tamás,  a Széchenyi István Egyetem Testnevelési és Sportközpontjának vezetője, sportegyesületének (SZESE) elnöke sorolta Kuti József tanár úr elért eredményeit az egyetemi sportélet területén. Hangsúlyozta, hogy tiszteletbeli elnökként a mai napig számítanak több évtizedes tapasztalatára és véleményére a SZESE-ben. Kiemelte egyetemi sportbajnokságokban tett törekvéseit, valamint a versenyrendszerek kialakításában elért eredményeit.

Dr. Gyömörei Tamás,  a Széchenyi István Egyetem Testnevelési és Sportközpontjának vezetője, sportegyesületének (SZESE) elnöke hangsúlyozta, hogy még ma is számít Kuti tanár úr tapasztalatára.

Tóth Eszter, az Universitas-Győr Nonprofit Kft. ügyvezetője a tanár úrtól kapott bölcsességekre emlékezett köszöntőjében, melyek mindig helyes irányt mutattak neki munkája során. Kiemelte közismert precizitását, nevetve idézte fel, hogy a felügyelőbizottság elnökeként egy fillér sem kerülte el a figyelmét. Szilágyi György távközlési szakember és széchenyis öregdiák Kuti tanár úr vizsgáira emlékezett. Hangsúlyozta, hogy bár a tanulmányi követelményeket szigorúan elvárta, a teljesítéshez minden segítséget és feltételt megadott a tanítványoknak.

Várnagy András, a Testnevelési és Sportközpont volt vezetője közeli barátként üdvözölte Kuti tanár urat. Elmondta, hogy barátságuk 50 évvel ezelőtt, 1973-ban kezdődött, amikor a jogelőd Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola első testnevelőtanári pozícióját elvállalta, Kuti tanár úr meghívására. Kiváló szakmai együttműködésükből később nemcsak barátság lett, de együtt tették le a követelményorientált testnevelés alapjait is, mely akkor országosan is egyedülállónak számított a felsőoktatásban.

Megható pillanat. Kuti tanár úr és Várnagy András a Testnevelési és Sportközpont volt vezetőjének barátsága fél évszázados.

A köszöntőket pohárköszöntő és ajándékozás követte, melyet Kuti tanár úr a tőle megszokott humorral, de megható szavakkal köszönt meg a jelenlévőknek. A születésnapi ebéd finom ételekkel, kötetlen beszélgetéssel és anekdotázással folytatódott… Isten éltesse Kuti József tanár urat!

A Széchenyi István Egyetem ikonikus alakjának nemcsak hatalmas szakmai tudása, de életigenlő pozitív személyisége is közismert.

Kuti József villamosmérnök, okleveles matematika–fizika szakos középiskolai tanár, a Széchenyi István Egyetem nyugalmazott egyetemi oktatója a hatvanas években kezdett dolgozni a győri egyetem jogelőd intézményében. Az 1970-es évek közepétől oktatási főigazgató-helyettesként egyik irányítója volt az egy szegedi és három budapesti intézetből megalakult győri KTMF ma is példaként emlegetett integrációjának. A Magyar Református Egyház tisztségviselőjeként, a Széchenyi István Egyetem Sportegyesülete alapító elnökeként is ismert. Az intézmény egyik meghatározó személyiségének tevékenységét a hallgató-központú gondolkodás határozta, határozza meg. Kuti József ma is aktív kapcsolatot ápol volt távközlési és más mérnöki szakon végzett tanítványaival. A szakmai ismeretek mellett az egyéni emberi és közösségi értékek kibontakoztatása, a személyes példamutatás pedagógiai ereje tevénységének ma is jegyzett, tekintélyt adó alapja.

A Széchenyi István Egyetem egyik meghatározó személyiségének tevékenységét a hallgató-központú gondolkodás határozta, határozza meg. Kuti József ma is aktív kapcsolatot ápol volt távközlési és más mérnöki szakon végzett tanítványaival. Ez utóbbi ékes példája az intézmény első aranydiploma-átadó ünnepsége volt idén nyáron, amikor ötven év után is szeretettel vették körbe egykori tanítványai. Az Alumni Talk podcast decemberi adásában kérdésünkre, hogy mi a titka, Kuti tanár úr szerényen felelt: „Titok nincs. Bár két oldalon áll a tanár és a diák, ezen két oldal közötti falnak átjárhatónak és áttetszőnek kell lennie. Nincsenek egyiknek sem titkai a másik előtt… együtt vagyunk egészek.”

Kuti József tanár úr és az intézmény közös története 1963-ban kezdődött el, és még most is íródik a jelenkori egyetem falai között.

A kezdetekre visszatekintve elmondta, hogy a pedagógia szeretete és a matematika szépsége már középiskolásként irányt mutatott neki későbbi pályája irányába. Már a jogelőd KTMF megalakulásánál is tevékenyen jelen volt, így krónikása lett a győri modernkori felsőoktatás szerveződésének, a rendszerváltásnak, majd az egyetemmé alakulás éveinek. A több mint fél évszázados történet összefoglalásaként Kuti tanár úr elmondta: „A cél mindvégig az volt: a városba, az országba, az Európai Unióba tájékozott, tudományra éhes, kutatásra kész, publikálni képes műszaki értelmiséget nevelni.”

Sportszervező munkássága is kiemelkedő volt az intézményben. A sport szeretete ösztönözte arra ugyanis, hogy 1973-ban alapító elnökként megszervezte és útjára bocsátotta a mai nevén Széchenyi István Egyetem Sportegyesületet. Ezzel kapcsolatban Kuti József tanár úr hangsúlyozta, hogy annak idején a versenyeknek és a sporttalálkozóknak jelentős diplomáciai szerepük volt a felsőoktatásban. A győri hallgatók eljutottak a világ számos országába, az intézménybe pedig külföldi vendégprofesszorok, diákok érkezhettek ennek kapcsán. Mint mondta, később, a kétezres években az egyetemen megtartott világvilágversenyek is tovább erősítették az intézmény jó hírnevét.

A tanár úr örömmel vesz részt alumnitalálkozókon is. Szinte nincs olyan hónap, hogy ne találkozna egykori diákjaival valamilyen fórumon vagy találkozón. „Hatalmas büszkeséggel vezetem körbe a harminc, negyven, ötven éve végzett alumnikat a campus területén, megmutatva, hogy milyen fejlődésen ment keresztül az intézmény az elmúlt évtizedekben. A legbüszkébb a Távközlési Laboratóriumra vagyok, ahol egykori hallgatóimmal, értve egymás nyelvét, együtt csodáljuk az új technikát” – foglalta össze a podcastban.