Green Talent díjat nyert: a Széchenyi-egyetem motiválta arra, hogy a fenntarthatóságért kutasson

A fenntarthatóságért végzett doktori tevékenységéért „Green Talent” nemzetközi díjat kapott a Srí Lanka-i Malika Nisal Ratnayake, a Széchenyi István Egyetem egykori hallgatója. A jelenleg Ausztráliában PhD-tanulmányokat folytató kiválóságot dr. Michael Meister, a német szövetségi oktatási és kutatási miniszter parlamenti államtitkára tüntette ki nemrégiben. A doktorandusz interjút adott portálunknak, amelyben elárulta, győri tanulmányai miként járultak hozzá elismeréséhez.

Az ipari és gyártástechnológiai mérnökként végzett Malika Nisal Ratnayake fő kutatási célja, hogy az informatikában rejlő lehetőségek továbbfejlesztése révén megkönnyítse a rovarok megfigyelését, amely áttörést hozhat a mezőgazdaságban és az etológiában egyaránt.

A német „Green Talent” zsűrije a napokban díjjal ismerte el a győri Széchenyi István Egyetemen is tanult kutatót, mert értékelése szerint tudományos munkája hozzájárul az agrárium és a természetes ökoszisztémák fenntarthatóságának növeléséhez. Az általa kifejlesztett beporzás-megfigyelési technika új perspektívákat kínál: megközelítése segíthet megérteni a különböző rovarok hozzájárulását a beporzáshoz, és lehetővé teheti a gazdálkodók számára, hogy a leghatékonyabb fajokat használják erre.

„A Széchenyi István Egyetemen eltöltött idő betekintést engedett számomra az európai kutatói közegbe. Lehetőségem nyílt arra, hogy első kézből láthassam a kontinens fenntarthatóság érdekében tett erőfeszítéseit. Ezek az élmények kikövezték az utat ahhoz, hogy gyarapíthassam a tudásomat, és motivált arra, hogy a fenntarthatósággal kapcsolatban végezzek kutatásokat, amelyek miatt végül elnyertem a Green Talent díjat” – fejtette ki érdeklődésünkre Malika Nisal Ratnayake, aki jelenleg az ausztrál Monash Egyetemen folytat informatikai PhD-tanulmányokat.

A kiválóság az ipari és gyártástechnológiai mérnöki mesterszakot a thaiföldi Asian Institute of Technologyn végezte el. Eközben Erasmus-ösztöndíjjal európai tanulmányokat is folytathatott. Mint mondta, a győri Széchenyi István Egyetemet azért választotta, mert azt gondolta, hogy ez a legjobb hely ahhoz, hogy megértse és megismerje az európai kultúrát. „Vonzó volt számomra, hogy a Széchenyi-egyetem kutatói együttműködést folytat a világhírű Audival, és nagyszerű lehetőségnek láttam, hogy ebben a közegben tapasztaljam meg az európai kutatói környezetet” – emlékezett vissza 2016-ra, amikor beadta jelentkezését Győrbe.

Elmondása szerint a Széchenyi-egyetem kiváló hely volt arra, hogy tanuljon, s hogy különféle országokból érkező emberekkel találkozzon. „Győrt pedig nagyon nyugalmas és barátságos városnak láttam, mely különleges atmoszférával rendelkezik. Szerettem a belváros utcáit járni, és jelen lenni a különféle eseményeken, ahol megtapasztaltam, milyen színes a magyar kultúra  és gazdag gasztronómiai kínálat” – tett hozzá.

Arra a kérdésre, hogy mi a legkedvesebb emléke ebből az időszakból, mindenekelőtt az itt megismert barátokat emelte ki. „Széchenyis barátaimmal körbeutaztuk egész Magyarországot és Európát is. Ezek az élmények felejthetetlenné tették az itt töltött időnket” – hangsúlyozta a díjazott.

Háttér

A Zöld Tehetség (Green Talent) Programot Anja Karliczek német szövetségi oktatási és kutatási miniszter védnöksége alatt bonyolítják le. 2009 óta 72 ország 307 tehetséges kutatóját díjazták. Az elismerés elősegíti az innovatív ötletek globális eszmecseréjét a fenntarthatóság terén, és platformot biztosít a fiatal tudósok számára, hogy megosszák nézeteiket a világunk jobbá tételét szolgáló zöld koncepciókkal kapcsolatban. A német szakértőkből álló magas rangú zsűri idén 78 ország 467 pályázója közül csupán 25 feltörekvő kutatót választott ki a Green Talent díj nyertesének. A szerencséseknek lehetőségük nyílik kapcsolatokat létesíteni a német tudományos közösséggel, így fektetve le új interkulturális együttműködések alapjait.





Malika Nisal Ratnayake barátokra, és értékes kutatói tapasztalatokra tett szert a Széchenyi István Egyetemen. (Fotó: Thusitha Dayaratne)