Okleveles magasépítő technikusképzés indul Kecskeméten a Széchenyi István Egyetem közreműködésével

A győri Széchenyi István Egyetem és a Kecskeméti SZC Gáspár András Technikum együttműködésében okleveles magasépítő technikusképzés indul a 2025/2026-os tanévtől. Az erről szóló megállapodást az intézmények képviselői nemrégiben írták alá Kecskeméten.

A Széchenyi István Egyetem elkötelezett a szakképzés és a minőségi szakember-utánpótlás segítése mellett. Ennek érdekében számos együttműködést alakít ki, az elmúlt időszakban többek között a Győri Szakképzési Centrum két intézményével, valamint a Soproni Szakképzési Centrum Fáy András Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikumával kezdte meg okleveles technikusképzések elindítását. Ezek a lehetőségek számos előnnyel járnak a fiatalok számára. Amellett, hogy jól szolgálják a középiskola és a felsőoktatás közti átjárhatóságot, hozzájárulnak a sikeres szakmai karrierhez szükséges kompetenciák és készségek elsajátításához.

Az egyetem nemrégiben újabb megállapodást írt alá: közreműködésével a Kecskeméti Szakképzési Centrum Gáspár András Technikumában indul el okleveles magasépítő technikusképzés a következő tanévtől, amelynek során a diákok az építőiparban kiválóan hasznosítható tudást, versenyképes végzettséget szerezhetnek. A képzés kialakításában nagy szerepet vállal az egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kara, amely a tanterv összeállítása mellett oktatói segítséget és kreditelismerési lehetőséget is nyújt.

Dr. Szép János, a Széchenyi István Egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karának dékánja, Ignácz Bence, a Kecskeméti Szakképzési Centrum főigazgatója, dr. Kovács Zsolt, a Széchenyi István Egyetem általános és oktatási elnökhelyettese és Jóljárt Zoltán Balázs, a Kecskeméti SZC Gáspár András Technikum igazgatója az együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírásán Kecskeméten.

„A mai nap egy gyümölcsöző együttműködés kezdete, amelyben az építőipari technikusképzés és az egyetemi képzés összeforr. A partnerség által olyan diákok kerülhetnek be a felsőoktatásba, akik a naprakész elméleti tudás mellett gyakorlati tapasztalattal is rendelkeznek, ez pedig hozzájárul szakmai pályafutásuk sikerességéhez” 

– fogalmazott az aláírási ünnepségen Ignácz Bence, a Kecskeméti Szakképzési Centrum főigazgatója. Elmondta, hatalmas büszkeség a központ számára, hogy építőipari képzéseit még magasabb szintre emelheti a Széchenyi István Egyetem közreműködésével.

Jóljárt Zoltán Balázs, a Kecskeméti SZC Gáspár András Technikum igazgatója kifejtette: az együttműködés nagy lépést jelent mind a technikusképzés, mind pedig az építész-, építő- és közlekedésmérnöki szakma jövőjének megerősítésében. „Célunk, hogy színvonalas és gyakorlatközeli tapasztalattal, valamint a legújabb iparági ismeretekkel vértezzük fel a továbbtanulás előtt álló diákjainkat” – szögezte le. Hozzátette: a mostani megállapodás az érettségi utáni kétéves technikumi képzésre vonatkozik, azonban kiemelt cél a rövidített szakmai képzések indítása is, amely a felnőttképzésben már jól működő gyakorlat.

„Az új szakképzési stratégia 2019-es elindulásakor az egyik legfontosabb cél a szakképzés és a felsőoktatás összekapcsolása volt. Ez egyetemünk számára is kihívást jelentett, azonban az elmúlt időszakban tizenkilenc technikummal és kilenc szakképzési centrummal írtunk alá együttműködési megállapodásokat, így már nagyon jó gyakorlattal rendelkezünk a közös képzési programok megvalósítása terén” 

– húzta alá dr. Kovács Zsolt, a Széchenyi István Egyetem általános és oktatási elnökhelyettese. Köszönetet mondott az ágazatirányító minisztériumnak és Pölöskei Gáborné korábbi szakképzésért felelős helyettes államtitkárnak a folyamatos támogatásért, amely lehetővé tette az okleveles technikusi képzések indítását.

„Ezzel az együttműködéssel mindenki, de elsősorban a Kecskeméti SZC Gáspár András Technikum diákjai és szüleik nyernek, hiszen bátran választhatnak szakmát abban a tudatban, hogy a felsőoktatásba történő továbblépés biztosított számukra. Intézményeink közösen olyan képzési programot alakítanak ki, amelyben a diákok által szerzett krediteket egyetemi tanulmányaik során beszámítjuk, így az adott tantárgyakat már nem kell újra elvégezniük, ha a Széchenyi-egyetemre kerülnek” – taglalta az elnökhelyettes. Kiemelte: a tapasztalatok alapján az okleveles technikusi képzésről érkező hallgatók általában felkészültebbek, így magabiztosabban veszik a szakmai tárgyak akadályait, nagy lépést téve sikeres diplomaszerzésük felé.