Úttörő megoldások híve a Széchenyi Egyetemen végzett HR-igazgató

A jelenben is gőzerővel építi csapata és saját jövőjét Gazdag András, a Schaeffler stratégiai humánerőforrás-vezetője. A szakember, mint mondta, hálás mentorainak, akik a Széchenyi István Egyetemen olyan impulzusokat adtak át neki, melyek meghatározzák a foglalkoztatásról és saját magáról kialakított képét is. Hogy szerinte mi a siker titka, cikkünkből kiderül.

Gazdag András a Schaeffler évi közel egymilliárd euró éves árbevételű magyarországi vállalatainak stratégiai humánerőforrás-vezetését látja el; ezzel párhuzamosan a legnagyobb szombathelyi vállalat operatív HR-menedzsmentjét is irányítja, mintegy 4600 munkavállalóért felel. Beszédes, hogy amikor megkérdeztük, milyen eredményre tekint a legbüszkébben pályáján, egyéni sikerei felsorolása helyett őszinte lelkesedéssel mesélt csapatáról.

Gazdag András: „A Schaeffler globális HR-digitalizációs stratégiájában több kulcsprojektben – a korábbiakhoz hasonlóan – várhatóan ismét a magyar HR-csapat kapja a világszintű pilot szerepét, ami egyszerre hatalmas büszkeség, ugyanakkor nagy felelősség is mindannyiunknak.” (Fotó: Schaeffler)

„Számomra a legnagyobb öröm, ha látok valakit a szakmájában kiteljesedni, kifejezetten, ha HR-es munkatársakról van szó. Emiatt »eredményként« a csapatomra, a kollégáimra vagyok a legbüszkébb, akiktől a legtöbb inspirációt kapom magam is. A kitűzött célokat is mindig együtt, csapatként értük el egykori és jelenlegi munkahelyemen is” – hangsúlyozta szerényen, pedig ha felsorolnánk sikereit, azok csak egy hosszú listán férnének el.

Bátor döntések, új utak a siker felé

Gazdag András első munkahelyén, a Linde Gáz Magyarország Zrt.-nél részt vehetett Magyarország legjelentősebb gázipari vállalatának felépítésében. A kihívásokkal teli munkaerőpiacon 2017-ig szinte nullaszázalékos fluktuáción tartották a nagyvállalatot, ami mögött, mint mondta, egy rendkívül szigorú, következetes és hosszú éveken át szívvel-lélekkel végzett csapatmunka volt, amire utólag is jó érzéssel gondol vissza.

Ezt követően a Schaeffler szombathelyi vállalatánál hatalmas elvárásoknak felelt meg, amikor 2017-től irányításával teljesen újradefiniálták a HR szerepét a vállaltnál. Ehhez pedig egy éles váltással az akkori gyakorlatoktól meredeken eltérő utat választottak. Kivezették a határozott munkaszerződések rendszerét, csak saját állományú munkavállalókra kezdtek el támaszkodni, és nemet mondtak a távoli munkaerőt toborzó szolgáltatók adta lehetőségre is. „A szombathelyi régió legnagyobb foglalkoztatójaként úgy döntöttünk, hogy a nehezebb utat járjuk, és kiszállunk a munkaerőpiacot jellemző mókuskerékből. A kiszámíthatóság és a tervezhetőség érdekében a helyi munkavállalókat akartuk meggyőzni arról, hogy érdemes nálunk hosszú távra tervezni. Alig két év alatt, tudatos koncepcióval egy túlfeszített piacon sikerült az önkéntes fluktuációt harmadára, a munkahelyi balesetek esetszámát pedig felére csökkenteni. Kiegyensúlyozottabbá tettük az érdekképviseletekkel való kapcsolatunkat, és megalapoztuk a jövőképünket, ami az új üzem formájában részben már velünk van” – fejtette ki a részleteket a szakember.

A Schaeffler második magyarországi kutatás-fejlesztési központjában nyit az elektromobilitás felé.
(Fotó: Schaeffler)

Életre szóló impulzusok

A HR specialista büszke arra is, hogy igazi példaképektől tanulhatott. „Pályafutásom során rengeteg támogatást és útmutatást kaptam, amiért egykori mentoraimnak hálával tartozom. A Széchenyi István Egyetem emberi erőforrás tanácsadó mesterszakán a teljes tanári gárdát kedveltem, de dr. Pongrácz Attila dékán és dr. Vehrer Adél egyetemi docens nevét külön meg kell említenem. Nyitottságuk, elhivatottságuk és felkészültségük révén hamar megtaláltuk a közös hangot. Órákon kívül is jókat beszélgettünk a szakmáról, az élet dolgairól, miközben észrevétlenül egészítették ki a világképemet, valamint a HR-ről, az emberekkel való együttműködésről szóló gondolataimat. Nagyon jó pillanatokban kaptam tőlük új impulzusokat. Őszintén mondom, kevés ilyen kvalitású pedagógussal találkoztam életemben” – nosztalgiázott, amit, mint megtudtuk szívesen tesz, hiszen mindig jó szívvel emlékszik a győri intézményben eltöltött időre, a csoporttársakra.

Nem véletlen az sem, hogy a Schaeffler szombathelyi vállalatánál jelenleg is 120 olyan mérnököt foglalkoztatnak, akik a Széchenyi István Egyetemen szereztek diplomát gépész-, jármű-, közlekedés-, mechatronikai mérnök, mérnöktanár és mérnökinformatikus szakokon. „Debrecenben is több győri diplomás munkavállaló erősíti a sorainkat. Emellett a Széchenyi-egyetemmel is elindítottuk a duális mérnöki együttműködést járműmérnök és gépészmérnök szakokon, amivel kapcsolatban nagy ambícióink vannak” – mutatott előre Gazdag András, akinek meggyőződése, hogy nemcsak szalagcímekben szükséges törekedni arra, hogy jó munkáltatónak tűnjünk, hanem a napi működésünk során meghozott döntésekben is meg kell alapozzuk a bizalmat. „Ehhez sokszor kell a nehezebb utat járni, egy-egy feladatnak többször nekifutni, nem egyszer éjszakákba nyúlóan elemezni, mindig két lépéssel előre gondolkodni és proaktívan cselekedni” – fogalmazta meg a siker fő összetevőit.

Szombathelyen zöldmezős beruházásként hamarosan átadják a harmadik magyarországi Schaeffler-üzemet is.
(Fotó: Schaeffler)

Névjegy

A tősgyökeres Vas megyei családból származó Gazdag András Szombathelyen él családjával: 7 és 5 éves fiaival. Első diplomáit 2004-ben vehette át a Kodolányi János Főiskolán, ahol angol nyelvtanár és kommunikáció szakon végzett. Ezt követően azonnal sikerült elhelyezkednie a Linde Gáz Magyarország Zrt. kötelékében, ahol csaknem 14 éven keresztül dolgozott. 2007-ben nevezték ki a Linde Gáz magyarországi HR-vezetőjének, 2009-től pedig az akkori szubrégiós szervezetben már hozzá tartozott Horvátország, Szlovénia és Bosznia-Hercegovina is. Ekkor döntött úgy, magasabb szintű képesítést szerez, így 2011–13-ban a Széchenyi István Egyetem jogelődjén, a Nyugat-Magyarországi-Egyetemen emberi erőforrás tanácsadó mesterszakon folytatta tanulmányait. Ezt követően 2015-ben egy időre Münchenbe költözött, és az európai régió HR-menedzsmentjében vállalt feladatokat. 2017 óta dolgozik a Schaeffler-nél, jelenleg az országos HR-igazgatói pozíciót tölti be.