Mintegy kétszázan vettek részt a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karán a tanítók napja alkalmából rendezett módszertani délutánon, amelynek középpontjában a mesepedagógia és a művészetek általi nevelés állt. A nap folyamán a kar előkertjében emlékfát ültettek Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója alkalmából.
A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kara, a Magyar Pedagógiai Társaság Északnyugat-magyarországi Tagozata és az egyetem Módszertani, Digitális és Tanárképzési Főigazgatósága március 11-én rendezte meg Tanítók napja című programját.

Az Apáczai délután öröménekléssel kezdődött.
(Fotó: Korinek Bettina)
„2019-ben a magyarországi tanítóképző intézmények kezdeményezték, hogy minden évben március 12-höz, a Gergely-napi hagyományokhoz kapcsolódóan, a tanítók napján ünnepeljék közösen a pedagógusi hivatást” – mondta el Kövecsesné dr. Gősi Viktória egyetemi docens, a Széchenyi-egyetem Módszertani, Digitális és Tanárképzési Főigazgatóságának főigazgatója, a Magyar Pedagógiai Társaság Északnyugat-magyarországi tagozatának elnöke, a rendezvény főszervezője. Kiemelte, a 2013-ban életre hívott „Apáczai módszertani délutánok” célja, hogy különböző pedagógiai, pszichológiai, szakmódszertani témák körüljárása során a leendő tanítók, gyógypedagógusok találkozzanak a köznevelésből érkező kollégákkal. „Az elmúlt években olyan témákat dolgoztunk fel, mint a fenntarthatóságra nevelés és az erdőpedagógia, az iskolakert, az érzelmi intelligenciafejlesztés, a mese- és digitális pedagógia, az együtt nevelés, az egészség- és mozgásfejlesztés” – tette hozzá.

Kövecsesné dr. Gősi Viktória egyetemi docens, a rendezvény főszervezője a Széchenyi-egyetem Módszertani, Digitális és Tanárképzési Főigazgatóságának főigazgatójaként, a Magyar Pedagógiai Társaság Északnyugat-magyarországi tagozatának elnökeként köszöntötte a vendégeket.
(Fotó: Korinek Bettina)
A program emlékfaültetéssel kezdődött a kar Kiss János utcai előkertjében Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója és a tanítók napja alkalmából, a boldogságóra keretében. A mezei juhart a Kertészek és Kertbarátok Győri Városi Egyesülete ajánlotta fel. Ezt követően a módszertani délután nyitánya öröméneklés volt, amelyben a résztvevők a Széchenyi-egyetem fenntartásában működő Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskola diákjainak, tanárainak, valamint az Apáczai-kar hallgatóinak és oktatóinak közös műsorát hallhatták.
„A mai nap – ahogy maga a tanítói hivatás is – a jövő iránti felelősségről szól” – összegezte a program lényegét röviden dr. Pongrácz Attila, a kar dékánja. Mint mondta, az idén több eseményen is megemlékeznek Apáczai Csere Jánosról, a kivételes tudósról és pedagógusról, akinek a munkássága a mai napig nagy hatással van a magyar művelődésre, oktatásra és pedagógiai kultúránkra. Legjelentősebb műve, a Magyar Enciklopédia a tudományok és művészetek első magyar nyelvű összegzése volt. „Az anyanyelven történő oktatást előtérbe helyező Apáczai életpéldájából és elhivatottságából négy évszázad távlatából is sokat tanulhatunk” – hangsúlyozta. A dékán kiemelte, hogy az egyetem a neveléstudományi szakterületen, a tanító- és tanárképzésben és a gyógypedagógus-képzésben hosszú évek óta jelen vannak a képző- és zeneművészeti módszertanok, valamint a mesepedagógia, amelyek a módszertani délután témái közt is szerepeltek.
A rendezvényen több határon túli magyar szakember is részt vett. Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége elnöke kifejtette, az oktatásnak nincs egyetlen, mindenkire érvényes útja. „Mindannyian különböző módszerekkel, más megközelítésekkel dolgozunk, de egy közös bennünk: a pedagógia nemcsak az észhez, de a szívhez is szól” – fogalmazott. A mese nevelő erejét hangsúlyozva megjegyezte: bár ennek akkor még nem vagyunk tudatában, a gyerekkorunkban hallott történetek tudásként, tapasztalatként és érzésként épülnek be saját belső világunkba. Az élménypedagógia szerepe éppen ezért napjainkban is kiemelkedő jelentőségű.

Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége elnöke az élménypedagógia jelentőségét hangsúlyozta beszédében.
(Fotó: Korinek Bettina)
A megnyitót követően dr. Boldizsár Ildikó író, mesekutató és L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány szakmai vezetője tartottak előadásokat, majd a program műhelyfoglalkozásokkal zárult.