Új távlatokat nyitott a távdiagnosztikai eljárások terén Varga Róbert egészségügyi innovációs fejlesztése, amely tavaly ősszel felkeltette a szakma érdeklődését. A Széchenyi István Egyetem villamosmérnök hallgatója szeptembertől az intézmény mesterképzésén folytatja tanulmányait. Tervei szerint újabb tudományos felfedezések bölcsője lehet a győri műholdas labor.
Varga Róbertben már az általános iskolában megfogalmazódott, hogy műszaki területen szeretne továbbtanulni. Ehhez a korai jövőképhez a reáltárgyak szeretete mellett nagyban hozzájárult családi vállalkozásuk is, egy győri röntgenszervíz. Az otthoni műhelyből aztán egyenes út vezetett a Széchenyi István Egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karára.
„A látóköröm az egyetemi évek alatt szélesedett ki. Tanáraimnak köszönhetően a matematika és a fizika egyre jobban megtetszett, és bár a középiskolában, a Győri SZC Pattantyús-Ábrahám Géza Technikumban jobbára automatizálással foglalkoztam, a Távközlési Tanszék docense, dr. Vári Péter hatására az infokommunikáció kezdett el érdekelni. Tanár úrnak abban is kiemelkedő szerepe volt, hogy a SZE-SAT szakkolégiumhoz csatlakozva megszülessen annak az egészségügyi innovációs fejlesztésnek az ötlete, amely aztán a szakdolgozatom témája is lett” – hangsúlyozta Varga Róbert.
Az innováció bölcsője
A SZE-SAT szakkollégium a Műhold és Kábeltévé Laboratóriumban 2019-ben alakult Győrben a Széchenyi István Egyetemen hallgatói kezdeményezésre. Azért hozták létre, hogy a hallgatók kiélhessék a technika iránti érdeklődésüket, és megvalósíthassák elképzeléseiket a gyakorlatban. Varga Róbertnek is itt született meg az a műszaki innovációja: az országban elsőként továbbított nagyfelbontású röntgenfelvételt 5G hálózaton keresztül. Ez a digitális fejlesztés végül TDK-különdíjat és országos ismertséget hozott neki. A még mindig csak 24 éves mosonszentmiklósi fiatalember jövőbeli tervei között egyelőre a villamosmérnök mesterképzés elvégzése és a családi vállalkozás erősítése szerepel.
„A mesterképzést azért is tartom fontosnak, hogy segítsen megerősíteni abban, az infokommunikáció melyik területén helyezkedjek el, mert most mind a vezetékes, mind a vezeték nélküli távközlés érdekel.” A fejlesztésével kapcsolatban Varga Róbert érdeklődésünkre elmondta: „Szeretném folytatni a megkezdett 5G-s projektet is, hiszen a Széchenyi István Egyetemen minden lehetőség adott a fejlett laborkörülményeknek és a kiváló oktatóknak köszönhetően, hogy az újgenerációs hálózatfejlesztés területén további sikereket érjünk el. Abban biztos vagyok, hogy az egyetem gyakorlatorientált képzései is segítenek majd a további magas szintű tudás megszerzésében.”
Mérföldkő a digitalizációs fejlődésben
Varga Róbert terveihez minden feltétel adott, hiszen a Széchenyi István Egyetem informatikai és távközlési fejlesztésekben mindig élen járt. Győrben működik Magyarország elsőként hálózatba kapcsolt, 2 site-os 5G tesztrendszere. Egy bázisállomás két antennával a Városház téren, egy másik szintén két antennával a Széchenyi István Egyetem területén kapott helyet, így az intézmény úttörő szerephez jutott az 5G alapú digitális fejlesztésben. Varga Róbert annak ellenére, hogy a megkezdett szakmai út elején jár, már most olyan mérföldkövet helyezett el a digitalizációs fejlődésben, amely alapján bizonyossággal kijelenthető, hogy a Széchenyi István Egyetemen megszerzett versenyképes tudását számos iparág hasznosíthatja majd.
Országosan is jelentős tudás- és tesztcenter Győrben
Május 17-e a távközlés világnapja, amelyet 1968 óta tartanak meg annak emlékére, hogy 1865. május 17-én Párizsban húsz ország képviselői aláírták a Nemzetközi Távközlési Egyesület létrehozásáról szóló alapító okmányt. A Széchenyi István Egyetem jogelőd intézménye, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola is ebben az évben indította el első évfolyamát. Az azóta eltelt több mint fél évszázad alatt rengeteget fejlődött a távközlés rendszere, a Digitális Fejlesztési Központ létrehozásával pedig országosan is jelentős digitalizációs tudás- és tesztcenter jött létre a győri egyetemen.