A Széchenyi Alumni Magazin napokban megjelenő 2022. évi nyári számának, az alapítástól számított 60. számnak a vezető témája az első aranydiplomák átadása és a 25 éve célba ért, sikeres nemzetközi TIGER program.
Június második napján két felvonásban rendezték az Egyetem aulájában azt a diplomaátadó ünnepséget, amely kétséget kizáróan arany betűkkel kerül be intézményünk történelemkönyvébe. Első alkalommal vehették át egyetemünk jogelőd
intézménye, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola első végzősei az aranydiplomájukat. A fél évszázadot átölelő esemény nem nélkülözte az újra találkozás öröme felett érzett, a nosztalgiázásra ösztönző vidám perceket, ahogy a megható pillanatokat sem. A százharmincegy ünnepelt és egyetemünk közös ünnepi eseménye a több mint öt évtizedes töretlen fejlődés kezdeteit idézte fel.
25 éves a Tiger diploma. Közös képzés Pozsonyban és Győrben. Meghatározó volt az igény az 1990-es évek közepén a német nyelven kommunikálni tudó, a „szakmát németül ismerő” mérnökök iránt. A nemzetközi gyakorlat szerint térségünkben is olyan szakemberekre volt nagyobb szükség, akik a közlekedési infrastruktúra egészében járatosak, s képesek a közlekedésépítési és a közlekedésszervezési feladatok megoldására. A magazin a főszereplőket – dr. Koren Csabát, dr. Bystrík Bezákot, dr. Szepesházi Róbertet és dr. Makó Emesét – szólaltatta meg. A magyar és német szövegből kiderül, hogy mi a talányos „tiger” szó jelentése.
Összeforrt az Egyetemmel – olvashatjuk tekintélyes főorvosunkról, aki a kezdetektől a győri egyetem, illetve annak jogelődjének egészségügyi szolgálatában dolgozik. Lassan fél évszázada fogadta először a főiskolai rendelőjébe dr. Lajtay György az első betegeit.
Nagy-Benczeyné Pál Edith Erzsébettel folytatott beszélgetésünkből megtudhatjuk, hogy a zenészek nem iskolát választanak, hanem mentort. Az is kiderült, hogy Győrben miért süt mindig a nap, s hogy a milka-csoki díjas szakdolgozat mitől lett egy érzelemmel teli múltidézés, amely a győri felsőfokú zenei képzés legutóbbi negyedszázadáról szól.
A folyók városában született, iskoláit is a kisalföldi megyeszékhelyen végezte. Eleinte a munkahelyére tartva sem kellett elhagynia a város határait. Jelenleg is Győrben él, de immáron másfél évtizede napi 80 kilométert autózik a munkahelyére, egy svéd cégcsoport mosonmagyaróvári telephelyére. Opitz Dániel portréja sok színes részletet mutat be öregdiákunk életútjáról.
Négy diploma és egy férj a győri egyetemről. Tavaszi lapszámunkban Hegedüs Pétert mutattuk be, az Audi Hungaria Zrt. munkavédelmi mérnökét. Ezúttal Galgánné Keszi Teodórával beszélgettünk, aki egyetemünkön végezve ugyancsak a négykarikás cég győri gyárában találta meg számítását. Közben az is kiderült, hogy kettejük életében nem csupán ez a két tényező a közös pont – hanem az is, hogy mindketten győrszemereiek.
Az egyetemen lettem teljesebb ember. Nem én választottam Győrt, Győr választott engem – vallja Rebeca Mendoza, aki 2018-ban Mexikóból érkezett a Széchenyi István Egyetemre. Az immár diplomás szakemberrel – aki már Budapesten él és dolgozik – többek között a Stipendium Hungaricum Ösztöndíj motiváló erejéről, a győri nemzetközi hallgatói közösségről és a két ország közötti kulturális különbségekről is beszélgettünk.
Sípiknikkel indult a vasútüzemi szakon. Az 1992-ben diplomázottak már a tanulmányaik alatt összekovácsolódtak. Eredetileg talán ők is úgy tervezték: ötévente majd összejönnek, hogy elmeséljék, mi minden történt velük a közben eltelt fél évtizedben, s hogy felidézzék a fiatalkori csibészségeket. Ám csupán két évig bírták egymás nélkül.
Tisztelgés az alapító előtt. A Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszer-tudományi Kara 2022. augusztus 1-jétől – a jogelődjét alapító – Albert Kázmér herceg nevét viseli. Biczó Zalán, Egyetemünk historikus könyvtárosa a Széchenyi Alumni Magazin állandó munkatársa – Albertkázmérpusztáról és templomáról kutatásai alapján könyveket jelentetett meg.
A nemzet csalogánya „s jött közénk egy asszony – soha igazabbat, soha jobbat, szebbet! – óh, be nagyon kellett, óh be nagyon kellett ez a csoda-asszony!” Így írt Ady Endre arról a színésznőről, aki a századfordulón szinte egyedül uralta a színpadot. Felejthetetlen alakításaival valóban mindenkit lenyűgözött. Aki pedig hallotta énekelni, csak úgy hívta őt: a nemzet csalogánya. Hegedűs Péter, a magazin kulturtörténésze Jászai Marit, s különösen győri, ménfőcsanaki kötődéseit mutatja be.
A Széchenyi Alumni Magazin tavaszi számát eljuttatjuk az intézmény munkatársainak, az előfizetőknek, a szakmai partnereinknek, a térség meghatározó személyiségeinek. a középiskoláknak és a főbb könyvtáraknak – tájékoztatott Baudentisztl Ferenc főszerkesztő.
A Széchenyi Alumni Magazin a szerkesztőség címén ( szerkesztoseg@xmeditor.hu) rendelhető meg. https://szechenyialumnimagazin.hu