A kutatói kiválóság elismerése és az intézmény globális láthatóságának további növelése a célja a Széchenyi István Egyetem Tudományos Ösztöndíjának, amelynek legújabb kiírása nemrégiben jelent meg. A támogatás mértéke a nemzetközi élvonalba tartozó publikációk esetén publikációnként akár a 2,3 millió forintot is elérheti.
A Széchenyi István Egyetem már júniusban meghirdette a 2025/2026-ra szóló, szeptember 1-jétől hatályos Tudományos Ösztöndíj pályázatát annak érdekében, hogy az oktató-kutató kollégák folyamatban lévő kutatásaik során, publikációik előkészítésénél a következő hónapokban az új, kibővített szempontrendszert is figyelembe tudják venni. A kiírás egyik fontos változása az előző tanévihez képest, hogy az intézmény munkatársai, professor emeritusai mellett, velük azonos feltételekkel az aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező doktoranduszok is pályázhatnak.
Módosult a támogatás mértéke is, ami – ahogy az a Széchenyi István Egyetem fejlődéséről nemrégiben a Telexen megjelent írásban is szerepelt – akár a 2,3 millió, illetve a 2 millió forintot is elérheti. Ezek az összegek azoknak a pályázóknak járnak, akik nemzetközi kutatási hálóban írnak összefoglaló szakcikket, és legalább egy társszerzőjük a Quacquarelli Symonds (QS) vagy a Times Higher Education (THE) világranglistáján a top 100-ba tartozó egyetemhez tartozik, publikációjuk pedig a legmagasabb presztízsű, D1 vagy Q1 kategóriába sorolt, Sanghaj-listás folyóiratban jelenik meg. Emellett a hazai társszerzőséggel vagy önállóan készült, legalább Q2-es publikációk is több százezer forintos elismerést jelenthetnek, akár évente tíz alkalommal is.
Dr. Lukács Eszter nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettes felhívta a figyelmet arra, hogy az egyetem vezetése nem öncélúan, hanem minden évben a nemzetközi versenyhez igazodva, a globális sztenderdeket és elvárásokat figyelembe véve határozza meg a pályázati feltételeket.
„Intézményünk célja, hogy egyre meghatározóbb szereplővé váljon a világ tudományos életében. Ennek megfelelően bírnak nagy jelentőséggel az értékelés során azok a publikációk, amelyek nemzetközi kutatási hálózatok keretében születnek, és a Scopus adatbázis által regisztrált, legrangosabb tudományos folyóiratokban jelennek meg. A pályázat célja, hogy elősegítse kutatóink nemzetközi láthatóságát, támogassa a kiválóságra törekvő tudományos munkát, és erősítse intézményünk szerepét a globális felsőoktatási közösségben. Az ösztöndíjprogram jelentős szakmai és pénzügyi megerősítést ad mindazoknak, akik elkötelezettek a nemzetközi színvonalú kutatás és publikáció mellett” – hangsúlyozta. Hozzátette: az ösztöndíj az egyéni megbecsülésen túl hozzájárul ahhoz is, hogy az egyetem egyre jobban szerepeljen a nemzetközi rangsorokban. „A QS és a THE világranglistái a Scopus adatbázisban jegyzett publikációkra építenek, ezért is kiemelt fontosságú ez a támogatási forma” – húzta alá.
Az ösztöndíjprogram része annak a komplex támogatási rendszernek, amelynek révén a Széchenyi-egyetem akár 3500 euróig átvállalja a publikációk közlési díját, nyelvi lektorálást végez, finanszírozza a tudományos adatbázisokra való előfizetéseket, valamint ösztönzi a konferencia-részvételeket és a nyelvi felkészülést.
A pályázati kiírás itt érhető el: https://universitas.sze.hu/aktualis-palyazatok-/tudomanyos-osztondij-2025-2026. Kérdés esetén az egyetem munkatársai készséggel állnak rendelkezésre a következő e-mail-címen: publikacio@sze.hu

A Széchenyi István Egyetem által nyújtott Tudományos Ösztöndíj a magas színvonalú kutatásokat és publikációs tevékenységet ösztönzi.