Megrendülten tudatjuk, hogy életének 83. évében elhunyt dr. Szily István nyugalmazott egyetemi adjunktus, okleveles közlekedésmérnök, a győri egyetem sikeres megvalósítását szervező Universitas-Győr Alapítvány egykori kuratóriumi titkára.
Dr. Szily István okleveles közlekedésmérnöki diplomával, közlekedéskibernetika és automatika szakmérnöki végzettséggel 1977-től 2013-ig dolgozott Egyetemünkön. Sikeres, a közösségünknek is sok eredményt, motiváltságot hozó életútja a jogelődünktől, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolától a Széchenyi István Egyetem megvalósulásáig, az Egyetem meggyökeresedésének első évtizedét jelzi.
Tanári, kutatói tevékenységének keretét a Közlekedési Tanszék jelentette. Közlekedéstan, Közlekedéstechnika, Vasúti üzemtan, Közlekedési operációkutatás, Szállítástervezés és üzemirányítás tárgyakat oktatott a közlekedésmérnök-jelölteknek.
Egyetemünk jogelődje 1990-ben szervezte meg győri és országos vállalatokkal, intézményekkel közösen az Universitas-Győr Alapítványt. Az elsődleges cél a főiskola egyetemmé válása volt. Dr. Szily Istvánt 1995-ben lett az Alapítvány kuratóriumi a titkára, az oktatói-kutatói munkája mellett. Feladatai között első helyen szerepelt a jövendő győri egyetem szellemi hátterének szervezése. Oktatók doktori képzésének támogatása, a legkiválóbb hallgatókat motiváló ösztöndíj-programok folyamatos indítása, a helyi és a térségi társadalmat helyzetbe hozó események jelezték az intenzív munka irányát. A Magyar Országgyűlés 2002. január 1-jével megalapította a Széchenyi István Egyetemet. Az egyetemmé válással az Alapítvány, a Kuratórium munkája, felelőssége jelentősen bővült. Új ösztöndíjak, új támogatási programok, új feladatok jöttek. Új szakokat indított az Egyetem, az oktatási kínálat jelentős bővítése új forrásokat igényelt.
Az Egyetem 1993-ban a győri mérnök-, informatikai- és közgazdászképzés értékeinek gyarapítására külső tanszékeket hozott létre. Így lett a Budapesti Közlekedési Múzeum Egyetemünk Közlekedéstörténeti Tanszéke. Ezt a státuszt a közelmúltig egy tábla is megörökítette a múzeum egykori bejáratánál. Az előadások koordinátora, a szervezési háttér szakmai munkatársa dr. Szily István volt.
Több egyetemi jegyzetet és szakkönyvet írt: Alkalmazott operációkutatás, A műszaki fejlesztés üzemviteli kérdései, Vasúti teherkocsi gazdálkodás, Döntéselőkészítés I-II., Vasúti üzemtan II. Két kézikönyv elkészítésében vett részt: Vasúti üzemtan – vasútállomások technológiája, Közlekedéstechnika II. Mindkettő egyetemi szakkönyv. Számos folyóiratcikket írt, konferencia előadásokat tartott. Elsősorban a vasúti teherkocsi gazdálkodás fejlesztése és a vontatójármű-felhasználás tervezési módszerének korszerűsítése tématerületeken.
Emlékét megőrizzük, nyugodjon békében!
Széchenyi István Egyetem
