Megrendülten tudatjuk, hogy életének 75. évében elhunyt dr. Lenkovics Barnabás Egyetemünk professor emeritusa, a győri jogászképzés alapító, meghatározó személyisége, egykori alkotmánybíró, a Magyar Alkotmánybíróság régebbi elnöke, az Állampolgári Jogok volt Országgyűlési biztosa.
A jogász szakma mellett azt is megtanultam, hogy csak a tanulás, a több tudás és a több műveltség emeli fel az embert, a lakóhelyét és az országát – fogalmazta meg szakmai és emberi alapállását dr. Lenkovics Barnabás a Széchenyi Alumni Magazin jogász különszámának készített írásában 2020-ban.
Átéreztem a nagy kontrasztot Budapest, mint centrum és a perifériák között. Ezért helyeseltem a vidéki kisebb karok, egyetemek alapítását, az oktatás, a tudomány és a művelődés diverzifikációját. Ez ma is aktuális feladat, az apró falvakra is kiterjesztve. Ezt követeli az egyenjogúság és az esélyegyenlőség alkotmányos elve és a lokalitás egyre erősödő eszméje is.
1992-ben szereztem meg az állam- és jogtudományi kandidátusi fokozatot, s lettem egyetemi docens. Ezután keresett meg ajánlatával Bihari Mihály: jöjjek Győrbe tanszéket, esetleg önálló kart és egyetemet alapítani. Ő, majd később Szekeres Tamás és Szalay Gyula nagy meggyőző erővel hatottak rám. Hálás vagyok a barátságukért is.
1995-ben elég volt a térképre nézni és látni, hogy miközben Győr és környéke az ország egyik legfejlettebb ipari, gazdasági régiója, nincs egyeteme. Ezt a paradoxont nyilvánvalóan fel kellett oldani. A józan ész és a tisztesség is ezt követelte.
Először csak öt nagy tanszék alakult. Dr. Lenkovics Barnabás a Civilisztika Tanszéket vezette.
A Kar önálló arculata akkor kezdett el igazán formálódni, amikor a hallgatók és az oktatók is a régióból jöttek, s már a „sajátjuknak” építették az intézményt. Innentől érezhető, hogy a munka, a tanulás, a siker nem csak személyes ügy, hanem emeli a Kar, az Egyetem, a régió rangját is. Az „ide tartozás” és a „közülünk való” érzése nagy ösztönző erő és érték.
Győr az ország nyugati régiójának központja, közel Bécshez és Pozsonyhoz. Kézenfekvő az osztrák-magyar és a szlovák-magyar jogösszehasonlítás beépítése a tantárgyi követelményekbe. Ennek meg kellett teremteni az intézményközi kapcsolatrendszerét és a belső oktatási, kutatási bázisát is. Győr, mint fejlett ipari, kereskedelmi központ pedig igényli egyes jogterületek nagyobb súlyú megjelenítését a jogi oktatásban is. Ilyenek a szellemi tulajdon jogterületei, a kereskedelmi jog egyes részterületei. Ezen helyi sajátosságok mentén formálódhat tovább a győri jogászképzés egyedi arculata.
45 évet tanítottam egyetemen, ezalatt igen sok és nagy fejlődésnek és változásnak voltam tanúja, cselekvő részese. Nehéz feladatának a jogászképzés csak akkor képes megfelelni, ha arányos erkölcsi és anyagi elismerésben részesül. Mert jogásznak lenni nem egyszerűen csak egy szakmát jelent, de széleskörű műveltséget és a hivatás iránti elkötelezettséget is – olvashatjuk dr. Lenkovics Barnabás ma már kortörténeti emlékként ható sorait a Széchenyi István Egyetem, az Universitas-Győr Alapítvány és Győr Megyei Jogú Város közös programjaként megvalósult győri jogászképzésről.
Emlékét megőrizzük, nyugodjék békében!
Széchenyi István Egyetem
