Megrendülten tudatjuk, hogy életének 82. évében elhunyt Rácz Csaba nyugalmazott egyetemi adjunktus, okleveles villamosmérnök, távközlési szakmérnök, a győri távközlési mérnök-jelöltek generációinak méréstechnika tanára.
Rácz Csaba a mérnöki életútját a győri Magyar Vagon- és Gépgyárban, a Motorkísérleti Osztályon kezdte. A Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola győri indulását a Vagongyár mérnökök, diplomás vezető szakemberek főiskolai oktatóvá válásával előzékenyen támogatta. Horváth Ede akkori vezérigazgató döntésének megfelelően mintegy száz vagongyári mérnök lett az akkor induló győri műszaki főiskola oktatója.
„A Vagongyárból a KTMF-re” program keretében Rácz Csaba 1974. áprilisában csatlakozott a Széchenyi István Egyetem jogelődjéhez. A Távközlési tagozat akkor még Budapesten, a Gyáli úton működött. Az új munkatársat a napi munkája az épülő győri kampuszhoz kötötte: a távközlési képzés szakmai alapjának számító méréstechnika szaklabor műszereinek, munkatársainak, ipari kapcsolatrendszerének szervezése volt a feladata. A mérőműszerezésben aktív, széleskörű kapcsolatot alakított ki a szakmai cégekkel. A végzett távközlési mérnököket alkalmazó vállalatok jelen voltak a képzés folyamatában, ismerték és bővíthették a tanulmányok gyakorlati részét.
A mindig mosolygós Rácz Csaba a Távközlési és Automatizálási Intézet, a legendás TAI Vezetéknélküli Távközlési tanszéke tanáraként a méréstechnika és a rádióhírközlés speciális szakmai ismereteinek jeles oktatója, a megszerzett naprakész tudásának hatékony átadója volt. Tudását szemléletesen, világos magyarázatokkal közvetítette hallgatóinak. A tanulmányok folyamatában közölt egyértelmű és következetesen alkalmazott magas tantárgyi követelményei szilárdan jelezték a tudás értékét a távközlési szakmában. Jegyzeteiből, példatáraiból a távközlési mérnök-jelőlt hallgatók generációi évtizedekig tanultak. 2005 nyarán nyugdíjba ment, de alapos szaktudását óraadóként még több évig megosztotta a távközlési képzés hallgatóival.
Emlékét megőrizzük, nyugodjék békében!