A Széchenyi István Egyetem két építészhallgatója vett részt tavaly nyáron a Mood for Wood nemzetközi workshopon a lengyelországi Poznanban. A fiatalok egy projektcsapat tagjaiként a budapesti Partizan Architecture építésziroda mentorálásában fából készült kilátót alkottak meg, amellyel idén különdíjat nyertek el a Nagy-lengyelországi Régió Építészeti Díjátadó Gáláján.
Hatalmas szakmai tapasztalat, életre szóló élmények és fejlődés: ezeket nyújtja évről évre az a nemzetközi építészeti workshop, amelyen a Széchenyi István Egyetem két hallgatója tavaly nyáron vett részt. Az intézmény Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karán tanuló Inczédy Emese és Reizinger Ákos tíz napot töltöttek a lengyelországi Poznanban a „Mood for Wood” elnevezésű programon, amely meghatározó időszak volt tanulmányaikban.
„A »Mood for Wood« szervezőivel hosszú évek óta jó kapcsolatot ápolunk, nemrég zárult le egy közös kutatási projektünk is »Builder method« néven. A szervezet szinte már hagyományosan a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával rendezi meg egyetemistáknak szóló nyári workshopját, amin tavaly két hallgatónk is díjmentesen vehetett részt” – részletezte dr. Bach Péter, a Széchenyi István Egyetem Épülettervezési Tanszékének vezetője. Hozzátette: „Mindig öröm számomra, amikor tanítványaim ehhez hasonló, intenzív nemzetközi programokon vesznek részt, mert szakmai és kulturális szempontból kitágítja a látásmódjukat, emellett pedig tapasztalatot és élményt ad.”
Az építészmérnöki tanulmányokat folytató fiatalok egy szlovák, lengyel és magyar összeállítású csapatban dolgoztak egy faszerkezetű építészeti alkotáson a budapesti Partizan Architecture építésziroda két tagja, Major Zoltán and Müllner Péter mentorálásában. Céljuk a poznani Malta-tó partján egy madárles építése volt, amely két-három embernek ad védett, mégis természetbe illeszkedő helyet a környezet megfigyelésére.
Az „Ambona” projekt különdíjas alkotása a poznani Malta-tó partján.
„Tervezési helyszínként egy part melletti kihasználatlan betonfelületet választottunk, ez adta építményünk alapját. Többféle nézőpontot igyekeztünk megmutatni, így a kilátó emeletéről a teljes tó, míg az alsó szintről a víz és a nádas figyelhető meg közelebbről. A minél jobb kialakítás érdekében meghallgattuk egy ornitológus és egy természetfotós tanácsait is” – fejtette ki Inczédy Emese, aki jelenleg harmadéves a Széchenyi-egyetem osztatlan építészmérnöki képzésén.
Az „Ambona” elnevezésű projekt sikerességét mutatja, hogy a Mood for Wood benevezte az 5. Nagy-lengyelországi Régió Építészeti Díjátadó Gálára (NAWW 2024), ahol közösségi tér kategóriában – az idei megmérettetésen egyedüliként – különdíjat érdemelt ki. Az elismerés azért is különleges, mert az évente megrendezett, lengyel építészeket méltató eseményen mintegy tíz éve nem díjaztak magyar alkotót.
„Hatalmas motivációt jelent ez a tanulmányaimban, hiszen neves nemzetközi zsűri értékelte a munkánkat. Nagyon sokat köszönhetek a projektnek, mert új barátokat szereztem, és rengeteget fejlődtem szakmailag. Fantasztikus érzés volt saját kezűleg megépíteni, amit a csapat megtervezett, és még jobb látni azt, hogy a helyiek valóban használják az építményünket” – mondta el Inczédy Emese, aki Komáromból érkezett a győri egyetemre.
A mosonmagyaróvári Reizinger Ákos szintén a Széchenyi-egyetem osztatlan építészmérnöki képzésére jár, a tavalyi „Mood for Wood” volt az első építőtábora. „Nagyon jól összejött a csapatunk, a mentorok is kiválóan segítették a munkát. Mindenki hozzátett valamit az alkotáshoz, a végeredményre pedig igazán büszkék lehetünk” – húzta alá. Kiemelte: óriási felelősség, mégis felemelő érzés, hogy a papíron megalkotott tervből valódi, díjnyertes installáció lett.
A Széchenyi István Egyetem építészmérnök-hallgatói, Reizinger Ákos és Inczédy Emese rangos lengyel díjban részesültek csapatukkal.
(Fotó: Dudás Máté)