A győri Széchenyi István Egyetem és a Soproni Szakképzési Centrum Fáy András Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum együttműködésében okleveles logisztikai technikusképzés indul a 2025/2026-os tanévtől. Az erről szóló megállapodást az intézmények képviselői november 7-én írták alá.
A technikusi képzés jól szolgálja a középiskola és a felsőoktatás közti könnyebb átjárhatóságot, emellett hozzájárul ahhoz, hogy a fiatalok olyan kompetenciákat és készségeket szerezzenek, amelyek segítségével az egyetemen, illetve szakmájukban egyaránt sikeresek lehetnek. Az okleveles technikusként végzők számára az adott egyetem meghatározott képzésén való továbbtanulás esetén kreditbeszámításra nyílik lehetőség. Az ennek eredményeként felszabadult időt a hallgató képzési területének bővítésére vagy munkavállalásra is tudja fordítani.
A Széchenyi István Egyetem számos iskolával együttműködik a technikusképzés területén, nemcsak Győrben, hanem az egész régióban. A partnerség további szélesítéseként írtak alá megállapodást az intézmény, a Soproni Szakképzési Centrum és a Fáy András Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum képviselői.
A megállapodás értelmében a győri egyetem közreműködésével a soproni középiskolában közlekedés és szállítmányozás ágazatban okleveles logisztikai technikusképzés indul a következő tanévtől.
Az aláírás résztvevői: dr. Fecser Nikolett, a Széchenyi István Egyetem Szakképzési Kooperációs Központjának vezetője, prof. dr. Dogossy Gábor, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar dékánja, dr. Kovács Zsolt, az egyetem általános és oktatási elnökhelyettese, Veress Ágnes, a Soproni Szakképzési Centrum kancellárja, Kuntár Csaba, a centrum főigazgatója és Takács Éva, a Soproni SZC Fáy András Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum igazgatója.
(Fotó: Dudás Máté)
Kuntár Csaba, a Soproni Szakképzési Centrum főigazgatója az aláírási ünnepségen elmondta, a centrum megalakulásakor a szakképzés minőségének folyamatos erősítését tűzték ki célul, amelynek az egyik legfontosabb eleme a képzések fejlesztése.
„Ennek egyik kiemelkedő eszköze az okleveles technikusképzések indítása, hiszen a diákokat olyan magasabb szintű tudással tudjuk útjukra engedni, ami egyetemi éveik alatt is nagy előnyt jelent számukra. Erre garanciát jelent, hogy a szakmai programot a technikum és az egyetem közösen dolgozza ki”
– hangsúlyozta.
Dr. Kovács Zsolt, a Széchenyi-egyetem átáltalános és oktatási elnökhelyettese kiemelte, a szakképzés és a felsőoktatás összekapcsolása és könnyebb átjárhatósága már most jelentős sikereket eredményezett.
„Az első okleveles technikusok ebben a tanévben végeznek, akik közül – reményeink szerint – sokan válnak hallgatóinkká. A képzési forma népszerűségét jól mutatja, hogy az elmúlt néhány év alatt kilenc szakképzési centrummal és tizenkilenc technikummal léptünk együttműködésre. Ebből a széles körű partnerségből pedig a részt vevő intézmények, de leginkább a diákok profitálnak”
– húzta alá.
Az elnökhelyettes köszönetet mondott az ágazatirányító minisztériumnak és Pölöskei Gábornénak, korábbi szakképzésért felelős helyettes államtitkárnak azért a folyamatos támogatásért, amely lehetővé tette az okleveles technikusi képzések indítását. „Ezt a lehetőséget a jól működő, színvonalas és eredményes iskolák kapják meg, amelyekkel egyetemünk is szívesen dolgozik együtt. A fiataloknak nem pusztán képzést, hanem életpályát is kínálunk, hiszen ennek keretében jelen esetben a logisztikai technikus oklevél megszerzését a logisztikai mérnöki diploma követheti” – fogalmazott. Dr. Kovács Zsolt rámutatott, az utóbbi szak – ahogy több mint negyven további – angol nyelven is elérhető a fiatalok számára a Széchenyi-egyetemen.