Tudomány és felsőoktatás: tiszteletbeli doktorává avatta a Kubai Köztársaság külügyminiszterét a Széchenyi István Egyetem

Bruno Rodríguez Parrilla, a Kubai Köztársaság külügyminisztere több évtizedes tudományos pályafutásának elismeréseként október 25-én átvehette a Széchenyi István Egyetem „Doctor Honoris Causa” kitüntetését. A tiszteletbeli doktori címet a kubai–magyar felsőoktatási kapcsolatok fejlesztéséért, valamint a nemzetközi közjog területén kifejtett tevékenységéért adományozta számára az intézmény.

A Széchenyi István Egyetem nemzetköziesítési stratégiájának részeként elkötelezett a latin-amerikai hallgatók és kutatói közösség felé. Az intézmény jelenleg több aktív oktatási és tudományos együttműködéssel rendelkezik a térségben, a kapcsolatok további bővítését pedig kiemelten segíti a Kubai Köztársasággal fennálló partnersége. Bruno Rodríguez Parrilla külügyminiszter karrierje során rengeteget tett a két ország közti felsőoktatási együttműködések fejlesztéséért, emellett – a Széchenyi István Egyetemhez hasonlóan – elkötelezetten támogatja az Egyesült Nemzetek Szervezetének munkáját. Utóbbi Academic Impact (UNAI) felsőoktatási hálózatának a győri intézmény 2010 óta alapító tagja.

A külügyminiszter több évtizedes tudományos és felsőoktatási kapcsolatokat fejlesztő, hallgatókat segítő munkájáért a Széchenyi-egyetem tiszteletbeli doktori címet adományozott számára. A „Doctor Honoris Causa” kitüntetést az intézmény vezetői október 25-én adták át a kubai diplomácia kiemelkedő szereplőjének. A laudációban prof. dr. Varga László, az Egyetemi Doktori Tanács elnöke utalt arra, hogy a kitüntetett munkája az intézmény tudományos tevékenységének nemzetközi láthatóságát, kubai egyetemi közösség irányába történő nyitását, valamint a nemzetközi akadémiai kapcsolatok fejlesztését is segíti.

Az ünnepségen dr. Filep Bálint, a Széchenyi István Egyetem elnöke elmondta, hogy az intézmény közel ezerfős nemzetközi hallgatói közösségében a latin-amerikai térségből jelenleg 49 hallgató végzi tanulmányait, a létszám növeléséhez pedig jelentős segítséget nyújt a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram, amelyre többek között a kubai külügyminiszter közbejárásának köszönhetően 2022 óta kubai fiatalok is pályázhatnak. „A nemzetközi, így a kubai hallgatókat csaknem ötven angol nyelvű képzéssel, valódi nemzetközi környezettel, egyedülálló ipari tapasztalatszerzési lehetőségekkel, európai színvonalú infrastruktúrával és szolgáltatásokkal várjuk” – jelentette ki.

„Hiszünk a partnerség erejében, és abban, hogy világunkat a közös cselekvés révén tehetjük jobbá. Egyetemünk közössége a »Doctor Honoris Causa« cím adományozásával kívánja kifejezni tiszteletét és elismerését miniszter úr iránt a nemzetközi közjog területén kifejtett több évtizedes, magas szintű tevékenységéért, megköszönve eddigi munkáját és a jövőbeli partnerséget” – zárta gondolatait.

Prof. dr. Friedler Ferenc, a Széchenyi István Egyetem tudományos elnökhelyettese, rektora, dr. Illés Boglárka kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkár, Bruno Rodríguez Parrilla, a Kubai Köztársaság külügyminisztere, dr. Filep Bálint, a Széchenyi István Egyetem elnöke, Heincz Balázs, Magyarország kubai nagykövete, dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese, Guillermo Vázquez Moreno, a Kubai Köztársaság magyarországi nagykövete, valamint dr. Kovács Zsolt, a Széchenyi István Egyetem általános és oktatási elnökhelyettese.

(Fotó: Adorján András )


Az eseményen a Külgazdasági és Külügyminisztérium képviseletében dr. Illés Boglárka kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkár köszönetet mondott azért, hogy a külügyminiszter hosszú évek óta munkálkodik a magyar–kubai kapcsolatok ápolásán és fejlesztésén. „Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a mostani már a hatodik alkalom volt, hogy Szijjártó Péter miniszter úrral találkoztak. Ezenkívül Parilla miniszter úr személyében 1983 óta először érkezett kubai külügyminiszter Magyarországra” – húzta alá.

Kifejtette, hogy a kitüntetett töretlenül segíti a kétoldalú felsőoktatási kapcsolatok fejlesztését, a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram támogatásán kívül nevéhez köthető a diplomataképzés területén történő magyar–kubai együttműködést megalapozó megállapodás is. „Mára számos magyar egyetemnek van működő partnersége kubai intézetekkel. A nagyfokú érdeklődésről tanúskodik, hogy idén februárban egy tizenhárom fős rektori delegáció utazott ki a kubai nemzetközi felsőoktatási vásárra. Bízunk abban, hogy ehhez hasonló eseményekre a jövőben is lesz lehetőség” – részletezte. Hozzáfűzte: nagy öröm, hogy az együttműködők sorában élen jár a Széchenyi István Egyetem, jelentősen bővítve kapcsolatrendszerét, és fejlesztve a nemzetközi térben való megjelenését.

Az intézmény legújabb tiszteletbeli doktoraként Bruno Rodríguez Parrilla kifejezte háláját a számára megítélt címért, és elmondta, igyekszik továbbra is méltó maradni hozzá. „A kitüntetést a magam és a kubai nép nevében is úgy fogadom, mint az országaink közti jó kapcsolat és az oktatás terén tett erőfeszítések elismerését. Megtiszteltetés, hogy mától részét képezhetem a magyar felsőoktatás élvonalába tartozó, nemzetközi kapcsolatai mellett elkötelezett Széchenyi István Egyetem örökségének” – fogalmazott. 

A külügyminiszter beszédében rámutatott, hogy a magyar és a kubai nép közti szimpátia kiváló együttműködésekre ad lehetőséget a sport, a kultúra, illetve az oktatás terén. Hozzátette: Kuba mindemellett hálás azért a külpolitikai támogatásért is, amelyet Magyarország a nemzetközi szervezeteken keresztül igyekszik érvényre juttatni. 

„A mai napon együttműködési megállapodást írtunk alá a Külgazdasági és Külügyminisztériummal, amely lehetővé teszi gazdasági, kulturális és tudományos kapcsolataink kibővítését. Ebben a partnerségben hatalmas lehetőségek rejlenek, amelyek hozzásegíthetnek bennünket a jövő kihívásaira való közös válaszadáshoz, valamint a jóllét és a nemzetközi párbeszéd biztosításához” – jelentette ki. Emlékeztetett: jövőre a kubai–magyar diplomáciai kapcsolatfelvétel 65. évfordulóját ünnepeljük, amely újabb platformokat teremthet a két ország összefogására és a partnerség elmélyítésére.