„Kekszkocka” akkor és most

A Győri Keksz- és Ostyagyár ikonikus épülete 1976-ban Benczik Lajos tervei alapján épült fel Győr–Sziget városrészben.

Érdekesség, hogy az ötszintes raktárépület szokatlan kockaformája a helyhiány kényszeréből adódott, csak felfelé terjeszkedve lehetett ugyanis a szükséges alapterületet kialakítani. Több évtizednyi vanília illatfelhő és a tulajdonosváltás után az elhagyott épületet az állam vásárolta meg a Széchenyi István Egyetem részére, ezzel pedig új időszámítás kezdődött a „kekszkockaként” emlegetett épület történetében…

Az intézmény ugyanis Tudományos és Innovációs Parkként hasznosítja tovább az épületet, a projekt első ütemét várhatóan még idén átadják. A világban számos példa mutatja, mekkora jelentősége van a térség gazdasága szempontjából a hasonló innovációs központoknak. A Széchenyi István Egyetem célja egy olyan egyetemi központú, innovációs ökoszisztéma kialakítása, mely teret ad a spinoff és startup vállalkozásoknak, kreatív ipari alkotótérrel rendelkezik, inkubációs feladatokat lát el, fontos eleme a felsőoktatási tehetséggondozásnak, ezáltal tökéletes áramlatot biztosít az ipar, a kutatás és a felsőoktatás között.

Az ikonikus „kockaépület” átalakítva, felújítva a város új szimbóluma, ékköve lesz. Az egyetem fő kutatási területeire építve kívánja ösztönözni a park révén a régió fejlődését, és arra törekszik, hogy tudományos potenciáljával hozzájáruljon a vállalati szféra sikeres szerepléséhez a nemzetközi versenypiaci világban.

A projektről bővebben itt olvashat.

A ” Kekszkocka ” működés közben a nyolcvanas években

Fotó: Győri Ipartörténeti Alapítvány

Az átépítés megkezdése előtt 2021-ben

Fotó: Májer Csaba József

A jövő „Kekszkockája”

Fotóterv: Széchenyi István Egyetem