A Széchenyi István Egyetem idei frissdiplomásai között volt két látássérült hallgató is: Borsodi Erzsébet, aki az egyetemisták szemléletformálásával is foglalkozik, valamint Fóris Norbert, aki tanulmányai mellett versenyszerűen sportol, és jelenleg doktori képzésére készül. Mindketten támogató közegre találtak az intézményben, és sorstársaikat is arra biztatják, hogy vágjanak bele a továbbtanulásba.
Borsodi Erzsébet idén szerezte meg második diplomáját a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karán közösségi és civil tanulmányok mesterképzésen, ahol a tudáson túl rengeteg maradandó élménnyel gazdagodott. Tanulmányai és munkája mellett évek óta foglalkozik a hallgatók szemléletformálásával, amelynek során a résztvevők kipróbálhatják, milyen bekötött szemmel, csupán egy fehér bot segítségével közlekedni. Erzsébet örömére ezekre az órákra egyre nagyobb az érdeklődés, így például a Szociális Tanulmányok és Szociológiai Tanszék és az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karon tanulók részéről is. Utóbbiaknak a későbbiekben szerepük lesz az építészet és a közlekedés kialakításában, emiatt is fontos, hogy megtapasztalják az akadálymentesség jelentőségét a látássérültek életében.
Borsodi Erzsébet és segítőkutyája, Gesztenye a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karának diplomaosztóján. A frissdiplomás jó szívvel emlékezik vissza az órákra, különösen tetszett neki interaktív, a hallgatókat bevonó jellegük.
(Fotó: Májer Csaba József)
Erzsébet további tervei között szerepel, hogy az oktatók is részt vehessenek ilyen szemléletformáláson.
„Ez hasznos élettapasztalatot adhat, hogy a résztvevők megtapasztalják fogyatékkal élő embertársaik nehézségeit, így könnyebben odafordulnak akár a környezetükben élő látássérültekhez, siketekhez, mozgáskorlátozottakhoz, akár az egyesületekhez, és mernek bátran kérdezni és segítséget nyújtani”
– mondta. Erzsébet minden sorstársát arra buzdítja, hogy ne féljenek és vágjanak bele az egyetemi tanulmányokba, ami a megszerzett tudás mellett nagy élmény is egyben.
Hasonlóan vélekedik erről Fóris Norbert, aki a Széchenyi István Egyetem Egészség- és Sporttudományi Karának rekreáció mesterképzésén szerzett idén diplomát, emellett versenyszerűen cselgáncsozik. Az intézményt többek közt azért is választotta, mert régi vágya volt, hogy Győrben éljen, ahol nagyon jól érzi magát.
Fóris Norbert a Széchenyi István Egyetem Egészség- és Sporttudományi Karának diplomaátadóján
(Fotó: MekliZ Fotóstúdió)
Norbert is befogadó közegre talált az egyetemen: ha bármikor segítségre volt szüksége, mindig volt kihez fordulnia. Emellett minden lehetőséget biztosítottak számára a tanulmányai során, adaptált tananyagokat kapott, illetve a számára hasznos eszközök beszerzésében is segítettek.
„Látássérült sorstársaimat arra biztatom, hogy tanuljanak tovább. Tapasztalataim szerint segítséget mindenhonnan lehet és kell is kérni, az oktatók és a hallgatótársak egyaránt támogatók. Ezen felül manapság szerencsére nagyon sok akadálymentes tananyag elérhető már, ami szintén megkönnyíti a tanulást”
– osztotta meg gondolatait a frissdiplomás.