Megjelent a Széchenyi Alumni Magazin téli száma

A Széchenyi Alumni Magazin napokban megjelent téli számában részletesen tájékoztatjuk a magazin olvasóit a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány Kuratóriumának stratégiai döntéseiről, jövőképünk kiteljesedéséről. Bogdányi Mária evangélikus lelkész több, mint egy évtizede a Győri Egyetemi Lelkészség folyamatosan aktív, jeles személyisége. Ezúttal a közösség lelki és kulturális szemléletet formáló szerepéről osztotta meg karácsonyi, újévi gondolatait a magazin olvasóival.

25 év teljesítményét elemezzük a „Miért volt érdemes szakkollégiumot alapítanunk Győrben? ” eseményről szóló cikkünkben. Egyetemünkön elsőként 1997-ben a közgazdászok alapították meg a tehetséggondozó műhelyt. A Széchenyi Alumni Magazin részt vett a közgazdászok negyedszázados alapítási, jubileumi konferenciáján, s közreadjuk az ott elhangzott értékeléseket, gondolatokat. Az első Széchenyi Alumni Magazin megszólalója volt Rámháp Szabolcs, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat akkori elnöke, közgazdász-jelölt. Most újra megkerestük, s a tanár úr beszámol életútjának eddigi kihívásairól, eseményeiről, mai munkájáról és terveiről.

Az élet egy hosszú beszélgetés – mondta riportalanyunk, Füredi Richárd, akire már a húszas éveinek derekán cégvezetői feladatot testáltak a tulajdonosok. Pályakép a a győri Rekard Hajtómű- és Gépgyártó Kft. ügyvezetőjéről, öregdiákunkról, aki ez év márciusától már egyedül vezényli az időközben a Rába Járműipari Holding 100 százalékos leányvállalataként működő céget. A Rába Járműipari Holding részvényeinek 20%-a az Egyetemünket működtető Alapítvány tulajdonában van.

Öregdiákjaink audis fejlesztése: két férfi, egy eset. Két, Egyetemünkhöz és az Audi Hungaria Zrt.-hez kötődő innovatív életút, melynek metszéspontjában megszületett a PULI (Programmier bar+Universal+Leicht+Interface). Portré Hasprai Lászlóról és Venesz Rolandról, akik mindig a a megoldandó problémát keresik óraadóként, kutatóként Egyetemünkön és mérnökként az Audi Hungaria Zrt.-nél.

Őszinteségéből fakadóan megpróbáltatások során kellett átküzdenie magát. Radics Katalin öregdiákunk eddigi életútján lépkedünk végig – ízelítőt kapva a szívéhez közel álló művészi és az időközben előtérbe került műszaki érdeklődéséből, az önértékelési zavarok okaiból és következményeiből.

Partner az üzleti megoldásban. Ez év nyarától Molnár & Partners néven folytatja tevékenységét az üzleti megoldásokat kínáló, győri központú cégcsoport. Az új megnevezés utal a tulajdonosi szerkezetben bekövetkezett változásokra is: az egyes üzletágak vezetői partnerré váltak, így immár tulajdonosi minőségükben is bizonyíthatnak. Ezúttal Varga Juliannával ismerkedünk meg, aki a számviteli szolgáltatás szakterületét vezeti, s egyetemünkön végzett.

A GYSEV története széchenyis szálakkal, s izgalmas győri részletekkel. Levéltárosunk, Homor Péter ezúttal a vasúttörténetírás győri elemeire bukkant. Tóth Sándor Frigyes soproni vasúttörténész a GYSEV Zrt. 150 éves jubileumára készítette „A Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút kronológiája” című tartalmas és szép megjelenésű könyvét. A gyorsan elfogyott első kiadást mutatjuk be.

Szigorúsága miatt miniszteri rendelet is született – olvashatjuk Biczó Zalán magazinos művelődéstörténeti tanulmányában. Dr. Mariska Vilmos a Győri Királyi Jogakadémián statisztikát is oktatott, s a hazai jogi oktatás jeles személyisége lett.

Fehér oroszlán és fekete sas a témája Hegedüs Péter kulturhistóriai esszéjének. Amikor az emberek többsége még sem írni, sem olvasni nem tudott, a tulajdonosok kénytelenek voltak könnyen felismerhető ábrákkal, mesterségük szimbólumaival hirdetni az üzleteiket, hogy a potenciális vevők könnyedén rátaláljanak.

Világbanki gépész, műszaki menedzser szakon, amely akkoriban újdonságot jelentett. A győri Jedlikben Nagy Péter és Domonkos László, az intézmény akkori és későbbi igazgatója az országban az elsők között indított ilyen képzést. Az alapgondolat az volt, hogy a műszaki képzés mellé érdemes lenne bizonyos szintű gazdasági tudással is felvértezni a tanulókat, mivel nem elég „gépészkedni”, a termékeket el is kell tudni adni. – A műszaki menedzseri szemlélet elsajátításához marketinget, számvitelt és közgazdaságtant egyaránt tanultunk, amely jó alapot jelentett mindannyiunknak a folytatáshoz. Én még maradtam az ötödik évre is, így műszaki üzletszervező technikusi végzettséggel is felvértezve fejeztem be a középiskolai tanulmányaimat – mondta el a magazin karakteres fotóinak készítője, Könczöl János a pályakezdéséről, s a szép fotók titkáról is beszél.

A Széchenyi Alumni Magazin téli számát eljuttatjuk az intézmény munkatársainak, az előfizetőknek, felsőoktatási és szakmai partnereinknek, a térség meghatározó személyiségeinek. a középiskoláknak és a főbb könyvtáraknak – tájékoztatott Baudentisztl Ferenc főszerkesztő. A Széchenyi Alumni Magazin a szerkesztőség címén (Baudentisztl Ferenc szerkesztoseg@xmeditor.hu) rendelhető meg. Internetes honlapunk: https://szechenyialumnimagazin.hu

Széchenyi Alumni Magazin